Μία μόνο μεγάλη έκπληξη επιφύλασσαν τα 75α Βραβεία της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, αλλά κι αυτή ήρθε με απόλυτα φυσιολογικό αιτιολογικό. Υπό την αβάστακτη σκιά του πολέμου στην Ουκρανία, η Rebel Wilson ανέλαβε τον εύκολο για εκείνη έργο να ψυχαγωγήσει το κοινό του  Royal Albert Hall, και να φιλοξενήσει την ετυμηγορία άνω των 7.000 μελών της Βρετανικής Ακαδημίας για τα καλύτερα του 2021.

Από τη μία είχαμε τις αρκετές απουσίες νικητών που χάρισαν χρόνο ομιλίας σε όσους έτυχε να είναι παρόντες, και από την άλλη ακόμα ένα μεγάλο κινηματογραφικό βραβείο που πασχίζει να αποβάλει την κριτική περί διακρίσεων. Κι ως προς το τελευταίο, μάλλον έκανε και φέτος καλή δουλειά, αν και κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε αν θέλουμε τίμιες επιλογές ή “συμβολικές”. Όσο και να το καταπιέζει κάποιος αυτό να συνδυαστεί, καμία λογική δεν μπορεί να το στηρίξει…

Ούτε οι 5 βραβεύσεις του Dune προκάλεσαν κάποια απορία, ούτε η επικράτηση του Η Εξουσία του Σκύλου στις δύο κεντρικές κατηγορίες, ούτε φυσικά ο περιορισμός του Belfast μόνο στο βραβείο καλύτερης βρετανικής ταινίας. Και το ότι η Joanna Scanlan (Μετά την Αγάπη) συνόδευσε τον Will Smith στους νικητές των Bafta πρώτων ρόλων, η μόνη ουσιαστικά μεγάλη έκπληξη της βραδιάς, εκλαμβάνεται απλά εντός του κλίματος να βρεθεί μία κύρια κατηγορία που η Βρετανία θα αναδειχτεί ξεχωριστά. Έτσι κι αλλιώς, κραταιός αντίπαλος δεν είχε μείνει, με όλη την αντίστοιχη πεντάδα των Όσκαρ να λάμπει δια της απουσίας της…

Πέρα όμως από τη συγκεκριμένη κατηγορία και ίσως κι αυτή του μοντάζ (μην ξεχνάμε πως τα 007 είναι βρετανικού copywright) ίσως και να είδαμε από χθες τους φετινούς οσκαρικούς νικητές, σε μια χρονιά που λίγοι ακόμα κι εντός του χώρου δίνουν -και με το δίκιο τους- αμέριστη σημασία στις βραβεύσεις. Ας δούμε όμως τα 75α βραβεία Bafta σε πλήρη ανάπτυξη…

Καλύτερη Ταινία

Νικητής: Η Εξουσία του Σκύλου

Belfast
Μην Κοιτάτε Πάνω
Dune
Πίτσα Γλυκόριζα

Καλύτερη Βρετανική Ταινία

Νικητής: Belfast

Μετά την Αγάπη
Άλι & Άβα
Σημείο Βρασμού
Συρανό Ντε Μπερζεράκ
Όλοι Μιλάνε για τον Τζέιμι
Ο Οίκος Gucci
Συνέβη στο Σόχο
No Time to Die
Passing

Καλύτερο Βρετανικό Ντεμπούτο 

Νικητής: The Harder They Fall, Jeymes Samuel (σενάριο/σκηνοθεσία)

Μετά την Αγάπη, Aleem Khan (σενάριο/σκηνοθεσία)
Σημείο Βρασμού, James Cummings (σενάριο), Hester Ruoff (παραγωγή)
Keyboard Fantasies, Posy Dixon (σενάριο/σκηνοθεσία), Liv Proctor (παραγωγή)
Passing, Rebecca Hall (σενάριο/σκηνοθεσία)

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Νικητής: Drive My Car

The Hand of God
Παράλληλες Μητέρες
Μικρή Μαμά
Ο Χειρότερος Άνθρωπος στον Κόσμο

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Νικητής: Το Καλοκαίρι της Σόουλ

Becoming Cousteau
Αγελάδα
Flee
The Rescue

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων 

Νικητής: Ενκάντο: Ένας Κόσμος Μαγικός

Flee
Λούκα
Οι Μίτσελ και η Εξέγερση των Μηχανών

Καλύτερη Σκηνοθεσία 

Νικητής: Η Εξουσία του Σκύλου, Jane Campion

Μετά την Αγάπη, Aleem Khan
Drive My Car, Ryûsuke Hamaguchi
Το Γεγονός, Audrey Diwan
Πίτσα Γλυκόριζα, Paul Thomas Anderson
Titane, Julia Ducournau

Καλύτερο Αυθεντικό Σενάριο

Νικητής: Πίτσα Γλυκόριζα, Paul Thomas Anderson

Είμαστε οι Ρικάρντο, Aaron Sorkin
Belfast, Kenneth Branagh
Μην Κοιτάτε Πάνω, Adam Mckay
Η Μέθοδος των Γουίλιαμς, Zach Baylin

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

Νικητής: CODA: Στον Ρυθμό της Καρδιάς, Siân Heder

Drive My Car, Ryûsuke Hamaguchi
Dune, Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve
Η Χαμένη Κόρη, Maggie Gyllenhaal
Η Εξουσία του Σκύλου, Jane Campion

Καλύτερος Α’ Γυναικείος Ρόλος

Νικητής: Joanna Scanlan, Μετά την Αγάπη

Lady Gaga, Ο Οίκος Gucci
Alana Haim, Πίτσα Γλυκόριζα
Emilia Jones, CODA: Στον Ρυθμό της Καρδιάς
Renate Reinsve, Ο Χειρότερος Άνθρωπος στον Κόσμο
Tessa Thompson, Passing

Καλύτερος Α’ Αντρικός Ρόλος

Νικητής: Will Smith, Η Μέθοδος των Γουίλιαμς

Adeel Akhtar, Άλι & Άβα
Mahershala Ali, Κύκνειο Άσμα
Benedict Cumberbatch, Η Εξουσία του Σκύλου
Leonardo Dicaprio, Μην Κοιτάτε Πάνω
Stephen Graham, Σημείο Βρασμού

Καλύτερος Β’ Γυναικείος Ρόλος

Νικητής: Ariana Debose, West Side Story

Caitríona Balfe, Belfast
Jessie Buckley, Η Χαμένη Κόρη
Ann Dowd, Mass
Aunjanue Ellis, Η Μέθοδος των Γουίλιαμς
Ruth Negga, Passing

Καλύτερος Β’ Αντρικός Ρόλος

Νικητής: Troy Kotsur, CODA: Στον Ρυθμό της Καρδιάς

Mike Faist, West Side Story
Ciarán Hinds, Belfast
Woody Norman, Η Ζωή Συνεχίζεται
Jesse Plemons, Η Εξουσία του Σκύλου
Kodi Smit-Mcphee, Η Εξουσία του Σκύλου

Καλύτερη Μουσική

Νικητής: Dune, Hans Zimmer

Είμαστε οι Ρικάρντο, Daniel Pemberton
Μην Κοιτάτε Πάνω, Nicholas Britell
Η Γαλλική Αποστολή, Alexandre Desplat
Η Εξουσία του Σκύλου, Jonny Greenwood

Καλύτερο Κάστινγκ 

Νικητής: West Side Story, Cindy Tolan

Σημείο Βρασμού, Carolyn Mcleod
Dune, Francine Maisler
The Hand of God, Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
Η Μέθοδος των Γουίλιαμς, Rich Delia, Avy Kaufman

Καλύτερη Φωτογραφία

Νικητής: Dune, Greig Fraser

Το Μονοπάτι των Χαμένων Ψυχών, Dan Laustsen
No Time to Die, Linus Sandgren
Η Εξουσία του Σκύλου, Ari Wegner
Η Τραγωδία του Μάκβεθ, Bruno Delbonnel

Καλύτερο Μοντάζ

Νικητής: No Time to Die, Tom Cross, Elliot Graham

Belfast, Úna Ní Dhonghaíle
Dune, Joe Walker
Πίτσα Γλυκόριζα, Andy Jurgensen
Το Καλοκαίρι της Σόουλ, Joshua L. Pearson

Καλύτερη Καλλιτεχνική Διεύθυνση 

Νικητής: Dune, Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos

Συρανό Ντε Μπερζεράκ, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Η Γαλλική Αποστολή, Adam Stockhausen, Rena Deangelo
Το Μονοπάτι των Χαμένων Ψυχών, Tamara Deverell, Shane Vieau
West Side Story, Adam Stockhausen, Rena Deangelo

Καλύτερα Κοστούμια 

Νικητής: Κρουέλα, Jenny Beavan

Συρανό Ντε Μπερζεράκ, Massimo Cantini Parrini
Dune, Robert Morgan, Jacqueline West
Η Γαλλική Αποστολή, Milena Canonero
Το Μονοπάτι των Χαμένων Ψυχών, Luis Sequeira

Καλύτερο Μακιγιάζ & Κομμώσεις 

Νικητής: The Eyes of Tammy Faye, Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh

Κρουέλα, Nadia Stacey, Naomi Donne
Συρανό Ντε Μπερζεράκ, Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
Dune, Love Larson, Donald Mowat
Ο Οίκος Gucci, Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

Καλύτερος Ήχος 

Νικητής: Dune, Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett

Συνέβη στο Σόχο, Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
No Time to Die, James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
Ένα Ήσυχο Μέρος 2, Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
West Side Story, Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

Καλύτερα Ειδικά Εφέ 

Νικητής: Dune, Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer

Free Guy, Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
Ghostbusters: Legacy, Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
The Matrix Resurrections, Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
No Time to Die, Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

Βραβείο Κοινού EE Rising Star 

Νικητής: Lashana Lynch

Ariana Debose
Harris Dickinson
Millicent Simmonds
Kodi Smit-Mcphee

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.