Συντάκτης: Σταύρος Γανωτής

Άλωσε και τη Γηραιά Αλβιώνα η Chloe Zhao με το Nomadland, και πλέον απομένει η -τυπική;- απονομή των Όσκαρ για να επιστεγάσει μια καθολική επικράτηση, από αυτές που σπάνια συναντάμε επί του συνόλου στα βραβεία ενός έτους. Εκτός έδρας, λοιπόν, τα έβαλε με δύο δυνατά εγχώρια χαρτιά σε μια χρονιά που προωθήθηκε όσο δεν έπαιρνε το βρετανικό σινεμά από τα εν λόγω βραβεία, κι όμως επικράτησε όχι μόνο στην κατηγορία της καλύτερης ταινίας, αλλά και τη σκηνοθεσία, τον πρώτο γυναικείο ρόλο και τη φωτογραφία. Ο μεγάλος αντίπαλος, ο Πατέρας, δεν ήταν εντέλει ο νικητής της καλύτερης βρετανικής ταινίας (κι εκεί είχαμε γυναικείο θρίαμβο με το Promising Young Woman, κάνοντας βαρύτερη την απουσία της Carey Mulligan από τον πρώτο γυναικείο ρόλο), αλλά ο Anthony Hopkins “έβγαλε το άχτι του” απέναντι στο οσκαρικό φαβορί (Chadwick Boseman), ενώ πάλι μαζί με το Promising Young Woman μοιράστηκε τις κατηγορίες του σεναρίου.

Πέρα από αυτά, Daniel Kaluuya και Yuh-jung Youn επανέλαβαν τις νίκες τους από τα SAG (με τις Χρυσές Σφαίρες να ντρέπονται λογικά πλέον που εξαίρεσαν τη θαυμάσια Κορεάτισσα από την κατηγορία τους), ενώ τα Άσπρο Πάτο και Soul έβαλαν στάμπα στις φετινές βραβεύσεις διεθνών ταινιών και κινουμένων σχεδίων αντίστοιχα. Για να δούμε όμως με λεπτομέρειες όλους τους νικητές των 74ων Βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας…

Καλύτερη Ταινία
Νικητής: Nomadland

Ο Πατέρας (The Father)
The Mauritanian
Promising Young Woman
Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7)

Καλύτερη Βρετανική Ταινία
Νικητής: Promising Young Woman

Calm With Horses
Η Ανασκαφή (The Dig)
Ο Πατέρας (The Father)
Το Σπίτι του (His House)
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Rocks
Saint Maud

Καλύτερο Βρετανικό Ντεμπούτο 
Νικητής: Το Σπίτι του (His House) – Remi Weekes (σενάριο/σκηνοθεσία)

Limbo – Ben Sharrock (σενάριο/σκηνοθεσία), Irune Gurtubai (παραγωγή)
Moffie – Jack Sidey (σενάριο/σκηνοθεσία)
Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (σενάριο)
Saint Maud – Rose Glass (σενάριο/σκηνοθεσία), Oliver Kassman (παραγωγή)

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία
Νικητής: Άσπρο Πάτο (Another Round)

Dear Comrades!
Οι Άθλιοι (Les Miserables)
Minari
Quo Vadis, Aida?

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Νικητής: Ο Δάσκαλος μου, το Χταπόδι (My Octopus Teacher)

Κολέκτιβ (Collective)
Ντέιβιντ Ατένμπορο: Η Ζωή στον Πλανήτη μας (David Attenborough: A Life on Our Planet)
The Dissident
Το Κοινωνικό Δίλλημα (The Social Dilemma)

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων 
Νικητής: Soul

Φύγαμε (Onward)
Wolfwalkers

Καλύτερη Σκηνοθεσία 
Νικητής: Chloe Zhao, Nomadland

Thomas Vinterberg, Άσπρο Πάτο (Another Round)
Shannon Murphy, Babyteeth
Lee Isaac Chung, Minari
Jasmila Zbanic, Quo Vadis, Aida?
Sarah Gavron, Rocks

Καλύτερο Αυθεντικό Σενάριο
Νικητής: Emerald Fennell, Promising Young Woman

Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, Άσπρο Πάτο (Another Round)
Jack Fincher, Mank
Theresa Ikoko, Claire Wilson, Rocks
Aaron Sorkin, Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7)

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο
Νικητής: Christopher Hampton, Florian Zeller, Ο Πατέρας (The Father)

Moira Buffini, Η Ανασκαφή (The Dig)
Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven, The Mauritanian
Chloe Zhao, Nomadland
Ramin Bahrani, Ο Λευκός Τίγρης (The White Tiger)

Καλύτερος Α’ Γυναικείος Ρόλος
Νικητής: Frances McDormand, Nomadland

Bukky Bakray, Rocks
Radha Blank, Η Σαραντάχρονη Έκδοση (The Forty-Year-Old Version)
Vanessa Kirby, Τα Θραύσματα μιας Γυναίκας (Pieces of a Woman)
Wunmi Mosaku, Το Σπίτι του (His House)
Alfre Woodard, Clemency

Καλύτερος Α’ Αντρικός Ρόλος
Νικητής: Anthony Hopkins, Ο Πατέρας (The Father)

Riz Ahmed, Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)
Chadwick Boseman, Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)
Adarsh Gourav, Ο Λευκός Τίγρης (The White Tiger)
Mads Mikkelsen, Άσπρο Πάτο (Another Round)
Tahar Rahim, The Mauritanian

Καλύτερος Β’ Γυναικείος Ρόλος
Νικητής: Yuh-jung Youn, Minari

Niamh Algar, Calm With Horses
Kosar Ali, Rocks
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah
Ashley Madekwe, County Lines

Καλύτερος Β’ Αντρικός Ρόλος
Νικητής: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Barry Keoghan, Calm With Horses
Alan Kim, Minari
Leslie Odom Jr, One Night in Miami…
Clarke Peters, Da 5 Bloods
Paul Raci, Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Καλύτερη Μουσική
Νικητής: Soul

Mank
Minari
Του Κόσμου τα Νέα (News of the World)
Promising Young Woman

Καλύτερο Κάστινγκ 
Νικητής: Rocks

Calm With Horses
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman

Καλύτερη Φωτογραφία 
Νικητής: Nomadland

Judas and the Black Messiah
Mank
The Mauritanian
Του Κόσμου τα Νέα (News of the World)

Καλύτερο Μοντάζ
Νικητής: Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Ο Πατέρας (The Father)
Nomadland
Promising Young Woman
Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7)

Καλύτερη Καλλιτεχνική Διεύθυνση 
Νικητής: Mank

Η Ανασκαφή (The Dig)
Ο Πατέρας (The Father)
Του Κόσμου τα Νέα (News of the World)
Ρεβέκκα (Rebecca)

Καλύτερα Κοστούμια 
Νικητής: Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)

Αμμωνίτης (Ammonite)
Η Ανασκαφή (The Dig)
Έμμα. (Emma.)
Mank

Καλύτερο Μακιγιάζ & Κομμώσεις 
Νικητής: Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)

Η Ανασκαφή (The Dig)
Το Τραγούδι του Χιλμπίλη (Hillbilly Elegy)
Mank
Πινόκιο (Pinocchio)

Καλύτερος Ήχος 
Νικητής: Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Greyhound: Η Μάχη του Ατλαντικού (Greyhound)
Του Κόσμου τα Νέα (News of the World)
Nomadland
Soul

Καλύτερα Ειδικά Εφέ 
Νικητής: Tenet

Greyhound: Η Μάχη του Ατλαντικού (Greyhound)
Ο Ουρανός του Μεσονυχτίου (The Midnight Sky)
Μουλάν (Mulan)
Ο Ένας και Μοναδικός Ιβάν (The One and Only Ivan)

Βραβείο Κοινού EE Rising Star 
Νικητής: Bukky Bakray

Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Sope Dirisu
Conrad Khan

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.