Συντάκτης: Σταύρος Γανωτής

Τίποτα δεν ήταν ίδιο φέτος στο Dolby Theatre. Οι κανόνες τέθηκαν από τον παντοδύναμο ακόμα κορονοϊό, ενώ ο Steven Soderbergh, ως σκηνοθέτης της βραδιάς, έπραξε τα μέγιστα για να αντεπιτεθεί η έβδομη τέχνη, και να νιώσουν παραβρισκόμενοι και θεατές πως τίποτα δεν πτοεί τη ροή της ανθρώπινης εξέλιξης.

Ακόμα καλύτερα, η επικράτηση της Γης των Μονάδων ως καλύτερης ταινίας και της Chloe Zhao στην κατηγορία της σκηνοθεσίας οριστικοποίησαν το πέσιμο κάποιων νοητών τοίχων που είχαμε θέσει οι άνθρωποι μεταξύ μας για να κάνουμε… τη ζωή μας δύσκολη. Γιατί μπορεί να ήταν τα δύο πλέον αναμενόμενα βραβεία σε μια απονομή γεμάτες μικρές και μεγαλύτερες εκπλήξεις, αλλά αυτές οι δύο νίκες είναι που θα γραφτούν και με τη βούλα στην ιστορία, και που θα σηματοδοτούν ότι υπάρχουν ίσες ευκαιρίες, και απλά πρέπει κι ο τελευταίος από εμάς να το αποδεχτεί, ευνοούμενος ως χθες ή μη, για το καλό όλων.

Δεν κρύβονταν εκπλήξεις εντέλει στους δεύτερους ρόλους, αλλά στους πρώτους πήγαμε όλοι «κουβά». Επί των δεύτερων, Daniel Kaluuya και Yuh-jung Youn δεν επιβεβαίωσαν μονάχα τον όρο του φαβορί, αλλά έδωσαν σε Έγχρωμους και Ασιάτες από ένα δίκαιο τρόπαιο που δεν είχαν μέχρι πρότινος εξασφαλισμένο. Αλλά το μεταθανάτιο Όσκαρ του Chadwick Boseman δεν ήρθε εντέλει ποτέ, με τον Anthony Hopkins να σηκώνει επάξια ένα δεύτερο Όσκαρ στην καριέρα του (το «σηκώνει» βέβαια σε εισαγωγικά, μια κι έλειπε από την απονομή), και να καθαρίζει τα σύννεφα που έλεγαν ότι τα πάντα φέτος θα ρυθμιστούν με βάση τη «διαφορετικότητα». Ο 83χρονος σταρ έγραψε και μια νέα σελίδα στα ρεκόρ της Ακαδημίας, ως ο πρώτος υπερήλικας νικητής της κατηγορίας, κι αυτό εντός μιας περιόδου που οι συγκεκριμένες ηλικίες είναι αυτές που μαστιγώθηκαν περισσότερο από τη δύναμη της φύσης. Δίπλα του έμελλε να σταθεί μια μεγάλη κυρία του σύγχρονου σινεμά, με τη Frances McDormand να φτάνει στις 3 ερμηνευτικές βραβεύσεις, συνδυασμένες με ένα απόγειο ωριμότητας επί της οθόνης. Με νόημα ήταν και η δήλωση της λαμβάνοντας το αγαλματάκι, αφού παρότρυνε τον κόσμο να δει σε αίθουσα όλες τις υποψήφιες ταινίες, επισκιάζοντας έτσι κάπως την επικράτηση του Netflix σε σχέση με τα υπόλοιπα στούντιο.

Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά όλους τους νικητές και τους ηττημένους, δίνοντας με περισσή αγωνία ένα ραντεβού για του χρόνου…

Καλύτερη Ταινία

ΝΙΚΗΤΗΣ: Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloe Zhao

Ο Πατέρας (The Father) – David Parfitt, Jean-Louis Livi, Philippe Carcassonne

Judas and the Black Messiah – Shaka King, Charles D. King, Ryan Coogler

Mank – Cean Chaffin, Eric Roth, Douglas Urbanski

Minari – Christina Oh

Promising Young Woman – Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell, Josey McNamara

Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Marc Platt, Stuart Besser

Καλύτερη Σκηνοθεσία 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Chloe Zhao – Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland)

Thomas Vinterberg – Άσπρο Πάτο (Another Round)

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Emerald Fennell – Promising Young Woman

Καλύτερος Α’ Αντρικός Ρόλος

ΝΙΚΗΤΗΣ: Anthony Hopkins – Ο Πατέρας (The Father)

Riz Ahmed – Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Chadwick Boseman – Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari

Καλύτερος Α’ Γυναικείος Ρόλος

ΝΙΚΗΤΗΣ: Frances McDormand – Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland)

Viola Davis – Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday 

Vanessa Kirby – Τα Θραύσματα μιας Γυναίκας (Pieces of a Woman)

Carey Mulligan – Promising Young Woman 

Καλύτερος Β’ Αντρικός Ρόλος

ΝΙΚΗΤΗΣ: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

Sacha Baron Cohen – Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7)

Leslie Odom Jr. – One Night in Miami… 

Paul Raci – Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Καλύτερος Β’ Γυναικείος Ρόλος

ΝΙΚΗΤΗΣ: Yuh-jung Youn – Minari

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm 

Glenn Close – Το Τραγούδι του Χιλμπίλη (Hillbilly Elegy)

Olivia Colman – Ο Πατέρας (The Father)

Amanda Seyfried – Mank 

Καλύτερο Αυθεντικό Σενάριο

ΝΙΚΗΤΗΣ: Promising Young Woman – Emerald Fennell

Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas

Minari – Lee Isaac Chung

Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Aaron Sorkin

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

ΝΙΚΗΤΗΣ: Ο Πατέρας (The Father) – Christopher Hampton, Florian Zeller

Borat Subsequent Moviefilm – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern, Nina Pedrad

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Chloe Zhao 

One Night in Miami… – Kemp Powers 

Ο Λευκός Τίγρης (The White Tiger) – Ramin Bahrani 

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Soul (Pixar)

Φύγαμε (Onward) (Pixar)

Φεγγάρι, σου ‘Ρχομαι (Over the Moon) (Netflix)

Σον το Πρόβατο Ταινία: Φαρμαγεδών (A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon) (Netflix)

Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

Καλύτερη Διεθνής Ταινία

ΝΙΚΗΤΗΣ: Άσπρο Πάτο (Another Round) (Δανία) 

Better Days (Χονγκ Κονγκ)

Κολέκτιβ (Collective) (Ρουμανία) 

Ο Άνθρωπος που Πούλησε το Δέρμα του (The Man Who Sold His Skin) (Τυνησία)

Quo Vadis, Aida? (Βοσνία & Ερζεγοβίνη) 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Ο Δάσκαλος μου, το Χταπόδι (My Octopus Teacher) (Netflix) 

Crip Camp: Καλοκαίρι για Όλους (Crip Camp) (Netflix) 

Κολέκτιβ (Collective) (Magnolia Pictures and Participant) 

Μυστικός Πράκτορας (The Mole Agent) (Gravitas Ventures) 

Time (Amazon Studios) 

Καλύτερη Μουσική

ΝΙΚΗΤΗΣ: Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste 

Da 5 Bloods – Terence Blanchard 

Mank – Trent Reznor, Atticus Ross 

Minari – Emile Mosseri 

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – James Newton Howard 

Καλύτερο Τραγούδι

ΝΙΚΗΤΗΣ: “Fight for You” – Judas and the Black Messiah | Σύνθεση: H.E.R., Dernst Emile II, Στοίχοι: H.E.R., Tiara Thomas

“Hear My Voice” – Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) | Σύνθεση: Daniel Pemberton, Στοίχοι: Daniel Pemberton, Celeste Waite

Husavik” – Διαγωνισμός Τραγουδιού Eurovision: Η Ιστορία των Fire Saga (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga) | Σύνθεση & Στοίχοι: Savan Kotecha, Fat Max Gsus, Rickard Goransson

“Io Si (Seen)” – Η Ζωή Μπροστά σου (La Vita Davanti a Se) | Σύνθεση: Diane Warren, Στοίχοι: Diane Warren, Laura Pausini

“Speak Now” – One Night in Miami… | Σύνθεση & Στοίχοι: Leslie Odom, Jr., Sam Ashworth

Καλύτερη Φωτογραφία 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Mank – Erik Messerschmidt 

Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt 

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – Dariusz Wolski 

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Joshua James Richards 

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Phedon Papamichael 

Καλύτερο Μοντάζ

ΝΙΚΗΤΗΣ: Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Mikkel E.G. Nielsen 

Ο Πατέρας (The Father) – Γιώργος Λαμπρινός

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Chloe Zhao 

Promising Young Woman – Frederic Thoraval 

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Alan Baumgarten 

Καλύτερα Σκηνικά

ΝΙΚΗΤΗΣ: Mank – Donald Graham Burt, Jan Pascale

Ο Πατέρας (The Father) – Peter Francis, Cathy Featherstone

Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – David Crank, Elizabeth Keenan

Tenet – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Καλύτερα Κοστούμια 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom) – Ann Roth 

Έμμα. (Emma.) – Alexandra Byrne 

Mank – Trish Summerville 

Μουλάν (Mulan) – Bina Daigeler 

Πινόκιο (Pinocchio) – Massimo Cantini Parrini

Καλύτερο Μακιγιάζ & Κομμώσεις 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom) – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

Έμμα. (Emma.) – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

Το Τραγούδι του Χιλμπίλη (Hillbilly Elegy) – Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 

Mank – Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

Πινόκιο (Pinocchio) – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Καλύτερος Ήχος 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortes, Phillip Bladh

Greyhound: Η Μάχη του Ατλαντικού (Greyhound) – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman

Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett

Soul – Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker

Καλύτερα Ειδικά Εφέ 

ΝΙΚΗΤΗΣ: Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher

Έρωτας και Τέρατα (Love and Monsters) – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox 

Ο Ουρανός του Μεσονυχτίου (The Midnight Sky) – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins

Μουλάν (Mulan) – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram

Ο Ένας και Μοναδικός Ιβάν (The One and Only Ivan) – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.