Συντάκτης: Σταύρος Γανωτής

Οι υποψήφιοι των 9ων βραβείων είναι εδώ, και καθιερωμένα ακολούθησαν ένα μοτίβο κοντά στα προγνωστικά, προσθέτοντας την πινελιά τους με κάποιες εκπλήξεις, μικρές ή μεγαλύτερες. Χαρακτηριστικά, στις προβλέψεις που θα σας παραθέταμε επί δύο μήνες, ελάχιστα είναι διαφορετικά από τις τελικές λίστες.

Το ότι το Mank προηγείται με 10 αναφορές, μάλλον δεν είναι το σημαντικότερο που πρέπει εδώ να ειπωθεί. Αυτό είναι η ύπαρξη δύο γυναικών στην κατηγορία καλύτερης σκηνοθεσίας, κάτι που σηματοδοτεί κι επίσημα ένα τέλος εποχής για το ανδροκρατούμενο σινεμά, αλλά και παράλληλα μια αίσθηση δικαιοσύνης, μια κι εκτός από την Chloe Zhao και την Emerald Fennell θα μπορούσε να “στριμωχτεί” κι άλλη γυναίκα σκηνοθέτης, αλλά τότε θα μιλούσαμε για καθαρό statement κι όχι δικαιοσύνη (θα μείωνε και τα δίκαια πανηγύρια των δύο εν λόγω μεγάλων κυριών). Πλάι σε αυτές, τρύπωσε και ο “ξενόγλωσσος” Thomas Vinterberg, ακολουθώντας μια μικρή παράδοση που τείνει να καθιερωθεί. Μαζί, εννιά που τους υποψήφιους στις ερμηνευτικές κατηγορίες είναι έγχρωμοι, κάτι που επίσης αποτελεί πρωτιά για τα Όσκαρ.

Από την κατηγορία της καλύτερης ταινίας, ήταν δύο τα φιλμ που έμειναν εκτός, παρά τις προβλέψεις που ήταν υπέρ τους. Πρόκειται για τη Θρυλική Μα Ρέινι (αδίκως, αν μας ρωτούσατε) και το One Night in Miami. Δεν έγινε όμως κάποιο “μπαμ”, πχ από το Borat Subsequent Moviefilm, με το νούμερο να συγκρατιέται στις 8 ταινίες. Στις ερμηνείες όλα πρίμα, πέρα όμως από το γεγονός ότι ο Lakeith Stanfield θεωρήθηκε εντέλει δεύτερος ρόλος, βάζοντας μέσα στην ίδια πεντάδα το Judas and the Black Messiah δύο φορές.

Κι αν αναζητήσουμε έναν νικητή πριν καν την απονομή στις 25 Απριλίου, αυτός είναι το Netflix, οι ταινίες του οποίου μάζεψαν 35 υποψηφιότητες. Ίσως, όμως, νικητής είναι και η έβδομη τέχνη, που σε μια χρονιά που πλήγηκε τόσο όσο κι από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, δίνει πάλι το παρόν με το πλέον περίλαμπρο πανηγύρι της. Πάμε να τα δούμε αναλυτικά…

Καλύτερη Ταινία

Ο Πατέρας (The Father) – David Parfitt, Jean-Louis Livi, Philippe Carcassonne

Judas and the Black Messiah – Shaka King, Charles D. King, Ryan Coogler

Mank – Cean Chaffin, Eric Roth, Douglas Urbanski

Minari – Christina Oh

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloe Zhao

Promising Young Woman – Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell, Josey McNamara

Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Marc Platt, Stuart Besser

Καλύτερη Σκηνοθεσία 

Thomas Vinterberg – Άσπρο Πάτο (Another Round)

David Fincher – Mank

Lee Isaac Chung – Minari

Chloe Zhao – Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland)

Emerald Fennell – Promising Young Woman

Καλύτερος Α’ Αντρικός Ρόλος

Riz Ahmed – Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Chadwick Boseman – Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)

Anthony Hopkins – Ο Πατέρας (The Father)

Gary Oldman – Mank

Steven Yeun – Minari

Καλύτερος Α’ Γυναικείος Ρόλος

Viola Davis – Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom)

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday 

Vanessa Kirby – Τα Θραύσματα μιας Γυναίκας (Pieces of a Woman)

Frances McDormand – Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland)

Carey Mulligan – Promising Young Woman 

Καλύτερος Β’ Αντρικός Ρόλος

Sacha Baron Cohen – Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7)

Daniel KaluuyaJudas and the Black Messiah

Leslie Odom Jr. – One Night in Miami… 

Paul Raci – Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal)

Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Καλύτερος Β’ Γυναικείος Ρόλος

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm 

Glenn Close – Το Τραγούδι του Χιλμπίλη (Hillbilly Elegy)

Olivia Colman – Ο Πατέρας (The Father)

Amanda Seyfried – Mank 

Yuh-jung Youn – Minari

Καλύτερο Αυθεντικό Σενάριο

Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas, Keith Lucas

Minari – Lee Isaac Chung

Promising Young Woman – Emerald Fennell

Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Aaron Sorkin

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

Borat Subsequent Moviefilm – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern, Nina Pedrad

Ο Πατέρας (The Father) – Christopher Hampton, Florian Zeller

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Chloe Zhao 

One Night in Miami… – Kemp Powers 

Ο Λευκός Τίγρης (The White Tiger) – Ramin Bahrani 

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων 

Φύγαμε (Onward) (Pixar)

Φεγγάρι, σου ‘Ρχομαι (Over the Moon) (Netflix)

Σον το Πρόβατο Ταινία: Φαρμαγεδών (A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon) (Netflix)

Soul (Pixar)

Wolfwalkers (Apple TV Plus/GKIDS)

Καλύτερη Διεθνής Ταινία

Άσπρο Πάτο (Another Round) (Δανία) 

Better Days (Χονγκ Κονγκ)

Κολέκτιβ (Collective) (Ρουμανία) 

Ο Άνθρωπος που Πούλησε το Δέρμα του (The Man Who Sold His Skin) (Τυνησία)

Quo Vadis, Aida? (Βοσνία & Ερζεγοβίνη) 

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Κολέκτιβ (Collective) (Magnolia Pictures and Participant) 

Crip Camp: Καλοκαίρι για Όλους (Crip Camp) (Netflix) 

Μυστικός Πράκτορας (The Mole Agent) (Gravitas Ventures) 

Ο Δάσκαλος μου, το Χταπόδι (My Octopus Teacher) (Netflix) 

Time (Amazon Studios) 

Καλύτερη Μουσική

Da 5 Bloods – Terence Blanchard 

Mank – Trent Reznor, Atticus Ross 

Minari – Emile Mosseri 

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – James Newton Howard 

Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste 

Καλύτερο Τραγούδι

“Fight for You” – Judas and the Black Messiah | Σύνθεση: H.E.R., Dernst Emile II, Στοίχοι: H.E.R., Tiara Thomas

“Hear My Voice” – Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) | Σύνθεση: Daniel Pemberton, Στοίχοι: Daniel Pemberton, Celeste Waite

Husavik” – Διαγωνισμός Τραγουδιού Eurovision: Η Ιστορία των Fire Saga (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga) | Σύνθεση & Στοίχοι: Savan Kotecha, Fat Max Gsus, Rickard Goransson

“Io Si (Seen)” – Η Ζωή Μπροστά σου (La Vita Davanti a Se) | Σύνθεση: Diane Warren, Στοίχοι: Diane Warren, Laura Pausini

“Speak Now” – One Night in Miami…Σύνθεση & Στοίχοι: Leslie Odom, Jr., Sam Ashworth

Καλύτερη Φωτογραφία 

Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt 

Mank – Erik Messerschmidt 

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – Dariusz Wolski 

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Joshua James Richards 

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7)Phedon Papamichael 

Καλύτερο Μοντάζ

Ο Πατέρας (The Father) – Γιώργος Λαμπρινός

Η Χώρα των Νομάδων (Nomadland) – Chloe Zhao 

Promising Young Woman – Frederic Thoraval 

Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Mikkel E.G. Nielsen 

Η Δίκη των 7 του Σικάγου (The Trial of the Chicago 7) – Alan Baumgarten 

Καλύτερα Σκηνικά

Ο Πατέρας (The Father) – Peter Francis, Cathy Featherstone

Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton

Mank – Donald Graham Burt, Jan Pascale

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – David Crank, Elizabeth Keenan

Tenet – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Καλύτερα Κοστούμια 

Έμμα. (Emma.) – Alexandra Byrne 

Mank – Trish Summerville 

Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom) – Ann Roth 

Μουλάν (Mulan) – Bina Daigeler 

Πινόκιο (Pinocchio) – Massimo Cantini Parrini

Καλύτερο Μακιγιάζ & Κομμώσεις 

Έμμα. (Emma.) – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

Το Τραγούδι του Χιλμπίλη (Hillbilly Elegy)Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle 

Η Θρυλική Μα Ρέινι (Ma Rainey’s Black Bottom) – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

MankKimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff

Πινόκιο (Pinocchio) – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Καλύτερος Ήχος 

Greyhound: Η Μάχη του Ατλαντικού (Greyhound) – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman

Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin

Του Κόσμου τα Νέα (News of the World) – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett

Soul – Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker

Ήχος από Μέταλλο (Sound of Metal) – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortes, Phillip Bladh

Καλύτερα Ειδικά Εφέ 

Έρωτας και Τέρατα (Love and Monsters) – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox 

Ο Ουρανός του Μεσονυχτίου (The Midnight Sky) – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins

Μουλάν (Mulan) – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram

Ο Ένας και Μοναδικός Ιβάν (The One and Only Ivan) – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.