Το Βερολίνο φιλοξένησε τα 34α Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου, με την Jasmila Zbanic να κατακτάει την -άδεια λόγω κορονοϊού- αίθουσα, με το ομολογουμένως ξεχωριστό Κβο Βάντις Άιντα. Το βοσνιακό φιλμ πρώτευσε και στη σκηνοθεσία, όσο και την ερμηνεία της Jasna Djuricic. Η Zbanic έγινε έτσι η δεύτερη γυναίκα δημιουργός με καλύτερη ταινία της χρονιάς, αλλά και η τρίτη με βραβείο σκηνοθεσίας, μετά τις Maren Ade και Susanne Bier.

Αληθινά ευχαριστημένες μπορούν να μείνουν μόνο ακόμα δύο ταινίες, με τον Anthony Hopkins να βοηθάει το Ο Πατέρας να κλείσει μια εξαιρετική χρονιά στον κύκλο των φετινών βραβείων (με την ταινία να κερδίζει και το σενάριο), ενώ το Flee, όπως αναμένονταν, είναι ο νικητής τόσο στα κινούμενα σχέδια όσο και το ντοκιμαντέρ.

Επισημαίνοντας το τιμητικό βραβείο καριέρας στη Marta Meszaros, και αυτό για τη συμβολή στον παγκόσμιο κινηματογράφο που πήγε στη Susanne Bier, πάμε να δούμε αναλυτικά τους επίλεκτους της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας για το 2021…

Καλύτερη Ταινία
Κβο Βάντις Άιντα; / Quo Vadis, Aida? της Jasmila Zbanic (Βοσνία & Ερζεγοβίνη)

Βαγόνι Αριθμός 6 / Compartment No. 6 του Juho Kuosmanen (Φινλανδία)
Ο Πατέρας / The Father του Florian Zeller (Μεγάλη Βρετανία)
The Hand of God / E Stata la Mano di Dio του Paolo Sorrentino (Ιταλία)
Titane της Julia Ducournau (Γαλλία)

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Flee – Jonas Poher Rasmussen

Babi Yar. Context – Sergei Loznitsa
Ο Κύριος Μπάχμαν και η Τάξη του – Maria Speth
Taming the Garden – Salome Jashi
Το Πιο Όμορφο Αγόρι του Κόσμου – Kristina Lindstrom, Kristian Petri

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Flee – Jonas Poher Rasmussen

Even Mice Belong in Heaven – Jan Bubenivek, Denisa Grimmova
The Ape Star – Linda Hamback
Πού Κρύβεται η Άννα Φρανκ – Ari Folman
Wolfwalkers – Tomm Moore, Ross Stewart

Καλύτερη Κωμωδία
Ninjababy – Yngvild Sve Flikke

Belle Fille – Meliane Marcaggi
Οι Γείτονες από Πάνω – Cesc Gay

Καλύτερη Σκηνοθεσία
Jasmila Zbanic – Κβο Βάντις Άιντα;

Julia Ducournau – Titane
Radu Jude – Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό
Paolo Sorrentino – The Hand of God
Florian Zeller – Ο Πατέρας

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία
Jasna Djuricic – Κβο Βάντις Άιντα;

Seidi Haarla – Βαγόνι Αριθμός 6
Carey Mulligan – Υποσχόμενη Νέα Γυναίκα
Renate Reinsve – Ο Χειρότερος Άνθρωπος στον Κόσμο
Agathe Rousselle – Titane

Καλύτερη Αντρική Ερμηνεία
Anthony Hopkins – Ο Πατέρας

Yuriy Borisov – Βαγόνι Αριθμός 6
Vincent Lindon – Titane
Tahar Rahim – Το Ημερολόγιο ενός Κρατούμενου
Franz Rogowski – Μεγάλη Απόδραση

Καλύτερο Σενάριο
Florian Zeller, Christopher Hampton – Ο Πατέρας

Radu Jude – Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό
Paolo Sorrentino – The Hand of God
Joachim Trier, Eskil Vogt – Ο Χειρότερος Άνθρωπος στον Κόσμο
Jasmila Zbanic – Κβο Βάντις Άιντα;

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους
My Uncle Tudor – Olga Lucovnicova

Bella – Θέλγια Πετράκη
Displaced – Samir Karahoda
Easter Eggs – Nicolas Keppens
In Flow of Words – Eliane Esther Bots

Ευρωπαϊκή Αποκάλυψη – Βραβείο FIPRESCI
Υποσχόμενη Νέα Γυναίκα – Emerald Fennell

Εν Αρχή / Beginning – Dea Kulumbegashvili
Αμνός – Valdimar Johansson
Στην Αυλή του Σχολείου – Laura Wandel
Pleasure – Ninja Thyberg
Το Ταξίδι της Φάλαινας – Philipp Yuryev

Βραβείο Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων 

Flee

Μήλα
Κβο Βάντις Άιντα;
Μεγάλη Απόδραση
Το Γεγονός

Και…

ΜουσικήΜεγάλη Απόδραση – Peter Brotzmann, Nils Petter Molvaer

Φωτογραφία: Μεγάλη Απόδραση – Crystel Fournier

Μοντάζ: Ξεσφίγγοντας τις Γροθιές / Unclenching the Fists – Mukharam Kabulova

Σκηνικά: Φυσικό Φως – Marton Agh

Κοστούμια: Αμμωνίτης – Michael O’Connor

Μακιγιάζ/Κομμώσεις: Titane – Flore Masson, Olivier Afonso, Antoine Mancini

Ήχος: Οι Αθώοι / The Innocents – Gisle Tveito, Gustaf Berger

Ειδικά εφέ: Αμνός – Peter Hjorth, Fredrik Nord

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.