Προστέθηκε από εχθές και ο Thomas Vinterberg στη λίστα των μεγάλων νικητών των Ευρωπαϊκών Βραβείων Κινηματογράφου, με το Άσπρο Πάτο να καταπίνει με μία γουλιά τις 4 από τις 5 κύριες κατηγορίες: καλύτερη ταινία, σκηνοθεσία, σενάριο και αντρική ερμηνεία για τον Mads Mikkelsen (επίσης πρώτη φορά βραβευμένος).

Η Paula Beer με το Η Νύμφη του Νερού είναι αυτή που ευτύχισε να σηκώσει το μόνο από τα εναπομείναντα των 5, επικρατώντας στην κατηγορία της γυναικείας ερμηνείας. Το ρουμανικό Κολέκτιβ επικράτησε όπως αναμένονταν στην κατηγορία του ντοκιμαντέρ, ενώ το Γιοσέπ είναι το καλύτερο ευρωπαϊκό κινούμενο σχέδιο για το 2020.

Να θυμίσουμε ότι τόσο το Άσπρο Πάτο (μέσω της Rosebud 21), το Η Νύμφη του Νερού (μέσω της AMA Films) όσο και ο νικητής για την καλύτερη κωμική ταινία, το Ένας Θρίαμβος του Emmanuel Courcol (μέσω της One from the Heart), αναμένουν με υπομονή το άνοιγμα των αιθουσών για να έρθουν σε επαφή με το ελληνικό κοινό.

Συνολικά, οι νικητές των -online- 33ων Ευρωπαϊκών Βραβείων Κινηματογράφου…

Καλύτερη Ταινία

Νικητής: Άσπρο Πάτο / Druk (Δανία)

Μπερλίν Αλεξάντερπλατς / Berlin Alexanderplatz (Γερμανία)

Corpus Christi (Πολωνία)

Μάρτιν Ίντεν / Martin Eden (Ιταλία)

Το Βαμμένο Πουλί / Nabarvene Ptace (Τσεχία)

Η Νύμφη του Νερού / Undine (Γερμανία)

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Νικητής: Thomas Vinterberg – Άσπρο Πάτο

Agnieszka Holland – Charlatan

Jan Komasa – Corpus Christi

Maria Sodahl – Ελπίδα

Pietro Marcello – Μάρτιν Ίντεν

Francois Ozon – Το Καλοκαίρι του ’85

Καλύτερη Αντρική Ερμηνεία

Νικητής: Mads Mikkelsen – Άσπρο Πάτο

Bartosz Bielenia – Corpus Christi

Viggo Mortensen – Falling 

Goran Bogdan – Πατέρας

Elio Germano – Μακριά απ’ τον Κόσμο

Luca Marinelli – Μάρτιν Ίντεν

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία

Νικητής: Paula Beer – Η Νύμφη του Νερού

Ane Dahl Torp – Το Ταξίδι

Natasha Berezhnaya – DAU. Natasha

Andrea Braein Hovig – Ελπίδα

Marta Nieto – Εξαφανισμένος

Nina Hoss – Η Μικρή μου Αδελφή

Καλύτερο Σενάριο

Νικητής: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm – Άσπρο Πάτο

Κώστας Γαβράς – Ενήλικοι στην Αίθουσα

Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo – Παραμύθια με Άσχημο Τέλος

Martin Behnke, Burhan Qurbani – Μπερλίν Αλεξάντερπλατς

Mateusz Pacewicz – Corpus Christi

Maurizio Braucci, Pietro Marcello – Μάρτιν Ίντεν

Καλύτερη Κωμωδία

Νικητής: Ένας Θρίαμβος (Γαλλία)

Ventajas de Viajar en Tren / Advantages of Travelling by Train (Ισπανία)

Terasleidit / Ladies of Steel (Φινλανδία)

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Νικητής: Κολέκτιβ (Ρουμανία)

Acasa, My Home (Ρουμανία)

The Cave (Δανία/Συρία)

Gunda (Νορβηγία)

Μικρό μου Κορίτσι (Γαλλία)

Saudi Runaway (Ελβετία)

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Νικητής: Γιοσέπ (Γαλλία)

Calamity, une Enfance de Martha Jane Cannary / Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary (Γαλλία)

Κλάους: Το Μυστικό των Χριστουγέννων (Ισπανία)

Nos ili Zagovor Netakikh / The Nose or the Conspiracy of Mavericks (Ρωσία)

Ευρωπαϊκή Αποκάλυψη – Βραβείο FIPRESCI

Sole (Ιταλία)

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους

Nachts Sind alle Katzen Grau / All Cats Are Grey in the Dark (Ελβετία)

Καλύτερη Μουσική

Μπερλίν Αλεξάντερπλατς

Καλύτερη Φωτογραφία

Μακριά απ’ τον Κόσμο

Καλύτερο Μοντάζ

Il Varco – Once More Unto the Breach

Καλύτερα Σκηνικά

Ο Διαφορετικός Κύριος Κόπερφιλντ

Καλύτερα Κοστούμια

Μακριά απ’ τον Κόσμο

Καλύτερη Ηχοληψία

Μικρό μου Κορίτσι

Καλύτερα Ειδικά Εφέ

Η Πλατφόρμα

Καλύτερο Μακιγιάζ/Κομμώσεις

Το Ατέλειωτο Χαντάκι

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.