Τα 34α Βραβεία Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου που θα λάβουν χώρα στις 11 Δεκεμβρίου του 2021, απέκτησαν πριν ελάχιστη ώρα το σύνολο των διεκδικητών τους. Η χαρά όμως δεν μας ήρθε σήμερα, από τις “μεγάλες” ταινίες (κάτι ήδη γνωστό άλλωστε, αλλά εμείς εκεί έχουμε “κολλήσει”!), μια και στις υποψήφιες για την καλύτερη ευρωπαϊκή ταινία μικρού μήκους βρίσκεται το καμάρι μας, το Bella της Θέλγιας Πετράκη!

Χωρίς να υπάρχει, από εκεί και πέρα, η ταινία που ξεχώρισε κατά πολύ σε όσα ακούσαμε σήμερα από τη Σεβίλλη και την αναγγελία των μελών της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου, επικεντρωνόμαστε στο Ο Πατέρας, στο Κβο Βάντις Άιντα και στο Titane, που μοιάζουν έστω και με βραχεία κεφαλή να ξεχωρίζουν. Ας τα δούμε όμως όλα…

Καλύτερη Ταινία
Βαγόνι Αριθμός 6 / Compartment No. 6 του Juho Kuosmanen (Φινλανδία)
Κβο Βάντις Άιντα; / Quo Vadis, Aida? της Jasmila Zbanic (Βοσνία & Ερζεγοβίνη)
Ο Πατέρας / The Father του Florian Zeller (Μεγάλη Βρετανία)
The Hand of God / E Stata la Mano di Dio του Paolo Sorrentino (Ιταλία)
Titane της Julia Ducournau (Γαλλία)

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Babi Yar. Context – Sergei Loznitsa
Flee – Jonas Poher Rasmussen
Ο Κύριος Μπάχμαν και η Τάξη του / Mr Bachmann and His Class – Maria Speth
Taming the Garden – Salome Jashi
Το Πιο Όμορφο Αγόρι του Κόσμου – Kristina Lindstrom, Kristian Petri

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Even Mice Belong in Heaven – Jan Bubenivek, Denisa Grimmova
Flee – Jonas Poher Rasmussen
The Ape Star – Linda Hamback
Πού Κρύβεται η Άννα Φρανκ – Ari Folman
Wolfwalkers – Tomm Moore, Ross Stewart

Καλύτερη Κωμωδία
Ninjababy – Yngvild Sve Flikke
Belle Fille – Meliane Marcaggi
Οι Γείτονες από Πάνω – Cesc Gay

Καλύτερη Σκηνοθεσία
Julia Ducournau – Titane
Radu Jude – Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό
Paolo Sorrentino – The Hand of God
Jasmila Zbanic – Κβο Βάντις Άιντα;
Florian Zeller – Ο Πατέρας

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία
Jasna Djuricic – Κβο Βάντις Άιντα;
Seidi Haarla – Βαγόνι Αριθμός 6
Carey Mulligan – Υποσχόμενη Νέα Γυναίκα
Renate Reinsve – Ο Χειρότερος Άνθρωπος στον Κόσμο
Agathe Rousselle – Titane

Καλύτερη Αντρική Ερμηνεία
Yuriy Borisov – Βαγόνι Αριθμός 6
Anthony Hopkins – Ο Πατέρας
Vincent Lindon – Titane
Tahar Rahim – Το Ημερολόγιο ενός Κρατούμενου
Franz Rogowski – Μεγάλη Απόδραση

Καλύτερο Σενάριο
Radu Jude – Ατυχές Πήδημα ή Παλαβό Πορνό
Paolo Sorrentino – The Hand of God
Joachim Trier, Eskil Vogt – Ο Χειρότερος Άνθρωπος στον Κόσμο
Jasmila Zbanic – Κβο Βάντις Άιντα;
Florian Zeller, Christopher Hampton – Ο Πατέρας

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους
Bella – Θέλγια Πετράκη
Displaced – Samir Karahoda
Easter Eggs – Nicolas Keppens
In Flow of Words – Eliane Esther Bots
My Uncle Tudor – Olga Lucovnicova

Ευρωπαϊκή Αποκάλυψη – Βραβείο FIPRESCI
Εν Αρχή / Beginning – Dea Kulumbegashvili
Αμνός – Valdimar Johansson
Playground – Laura Wandel
Pleasure – Ninja Thyberg
Υποσχόμενη Νέα Γυναίκα – Emerald Fennell
Το Ταξίδι της Φάλαινας – Philipp Yuryev

Ήδη βραβευμένοι:

Μουσική: Μεγάλη Απόδραση – Peter Brotzmann, Nils Petter Molvaer

Φωτογραφία: Μεγάλη Απόδραση – Crystel Fournier

Μοντάζ: Unclenching the Fists – Mukharam Kabulova

Σκηνικά: Φυσικό Φως – Marton Agh

Κοστούμια: Αμμωνίτης – Michael O’Connor

Μακιγιάζ/Κομμώσεις: Titane – Flore Masson, Olivier Afonso, Antoine Mancini

Ήχος: The Innocents – Gisle Tveito, Gustaf Berger

Ειδικά εφέ: Αμνός – Peter Hjorth, Fredrik Nord

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.