Τα Μαγνητικά Πεδία έκαναν τον Γιώργο Γούση χθες ακόμα πιο ευτυχισμένο, μετά το γεγονός ότι το έχουν παρακολουθήσει ήδη 13.000 θεατές σε τρεις εβδομάδες προβολής, αφού είναι ο μεγάλος νικητής των φετινών βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, με 5 “Ίριδες” συνολικά. Σε μια φουρνιά ταινιών που βρίσκει το ελληνικό σινεμά να συνέρχεται αργά αλλά σταθερά από το σοκ των απανωτών lockdown (όχι βέβαια πως έπεσε από δημιουργική πλευράς σε χειμερία νάρκη), δεν υπήρχε η ταινία που σάρωσε στα Ίρις, αλλά μια σειρά ταινιών που απέσπασαν χθες κάποια διάκριση, αφήνοντας παράλληλα στίγμα στο ελληνικό 2021. Το Σμύρνη μου Αγαπημένη είχε τον πρώτο λόγο στις τεχνικές κατηγορίες (5 τον αριθμό), ενώ Αγία Έμυ και Σελήνη 66 Ερωτήσεις πανηγύρισαν εις διπλούν.

Η “υπό ρετρό ήχους” απονομή είχε ως οικοδεσπότες τους Ηρώ Μπέζου και Γιάννη Παπαδόπουλο, ενώ αξιοσημείωτο -και ελπιδοφόρο- ήταν πως και οι 5 υποψήφιες ταινίες για πρωτοεμφανιζόμενο σκηνοθέτη (μεταξύ αυτών και τα Μαγνητικά Πεδία), ήταν ανάμεσα στους κερδισμένους, όσο και το γεγονός του διεθνούς χαρακτήρα που έχει καθιερωθεί πλέον στο σινεμά μας και φέτος αποτυπώθηκε έντονα στα Ίρις. Ας δούμε τις κατηγορίες μία προς μία, δίνοντας εύσημα τόσο σε νικητές όσο και υποψήφιους…

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Νικητής: Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης, Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Ελίνα Ψύκου, Κωνσταντίνα Σταυριανού

Από την ταινία Αγία Έμυ: Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Mathieu Bompoint, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Mattia Bogianchino

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Διονύσης Σαμιώτης

Από την ταινία Monday: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Φένια Κοσοβίτσα, Deanna Barillari, Brian Kavanaugh Jones, Damian Jones, Fred Berger

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

Νικητής: Από την ταινία Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ.: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Εύα Στεφανή

Από την ταινία Άνεμος Ελευθερίας: Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Γιάννης Ζαργάνης

Από την ταινία Γαβριέλα – Η Γερμανίδα με το ποδήλατο: Ελένη Κοσσυφίδου, Δομίνικος Ιγνατιάδης

Από την ταινία Ενθύμιον: Άγγελος Βενέτης, Νίκος Ζιώγας, Μίμης Χρυσομάλλης

Από την ταινία Οφειλή: Σταύρος Ψυλλάκης, Βαγγέλης Φάμπας

Από την ταινία Χτίστες, νοικοκυρές και η οικοδόμηση της σύγχρονης Αθήνας: Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Τάσος Λάγγης, Γιάννης Γαϊτανίδης

Από την ταινία Invisible: Μαριάννα Κακαουνάκη

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

Νικητής (Εξ ημισείας): Από την ταινία .dog: Κώστας Λαμπρόπουλος, Γεώργιος Κυριάκος, Έφη Σκρόμπολα, Βασίλης Τζανίδης

Νικητής (Εξ ημισείας): Από την ταινία Feathers: Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης

Από την ταινία Quicksand: Μαρία Δρανδάκη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Νικητής: Από την ταινία Το Βανκούβερ: Άρτεμις Αναστασιάδου, Βαγγέλης Φάμπας

Από την ταινία Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας: Μέμη Κούπα, Φένια Κοσοβίτσα

Από την ταινία A Summer Place: Αλεξάνδρα Ματθαίου

Από την ταινία Brutalia, Εργάσιμες Μέρες: Μανώλης Μαυρής, Άναμπελ Αρώνη, Γιώργος Τσοκόπουλος, Μαντώ Στάθη, Μυρτώ Στάθη

Από την ταινία Motorway 65: Εύη Καλογηροπούλου

Από την ταινία Soul Food: Νίκος Τσεμπερόπουλος, Ελένη Κοσσυφίδου

Βραβείο Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ

Νικητής: Από την ταινία Latin Noir: Ανδρέας Αποστολίδης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ

Από την ταινία Ζαμπέτα: Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή

Από την ταινία Girlhood: Βάνια Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου, Χρήστος Σαρρής

Από την ταινία Trash: Ελευθερία Κατσιάνου

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Animation

Νικητής: Από την ταινία Από το Μπαλκόνι: Άρης Καπλανίδης, Ιωάννα Σουλτάνη

Από την ταινία 192 Ναυσικάα: Άγγελος Σπάρταλης

Από την ταινία Απολεσθέντα: Βίβιαν Παπαγεωργίου, Ιωάννα Μπολομύτη

Από την ταινία Echo: Σέργιος Κοτσόβουλος, Σταύρος Σαββαΐδης, Δημήτρης Σαββαΐδης

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

Νικητής: Από την ταινία Όλο το Χρόνο του Κόσμου: Δανάη Επιθυμιάδη

Από την ταινία Άντε ντε: Αριάδνη Αγγελική Θυφρονίτου Λήτου

Από την ταινία Αστόρια: Γαβριήλ Αθανασίου

Από την ταινία Δεν έμεινε καμία από τις αδελφές Τατά: Μιχαήλ Λαουλάκος

Από την ταινία Bone Selector: Μάρκο Κρίμπαλης

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Νικητής: Από την ταινία Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος

Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Ζακλίν Λέντζου

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Γρηγόρης Καραντινάκης

Από την ταινία 18: Βασίλης Δούβλης

Από την ταινία Monday: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Νικητής: Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος

Από την ταινία Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού

Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Ζακλίν Λέντζου

Από την ταινία .dog: Γιάννα Αμερικάνου

Βραβείο Σεναρίου

Νικητής: Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Γούσης, Αντώνης Τσιοτσιόπουλος, Έλενα Τοπαλίδου

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Κανελλόπουλος

Από την ταινία Αγία Έμυ: Αρασέλη Λαιμού, Giulia Caruso

Από την ταινία Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Στέλιος Καμμίτσης

Από την ταινία Monday: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Rob Hayes

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Νικητής: Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Λάζαρος Γεωργακόπουλος

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Δημήτρης Λάλος

Από την ταινία Ο Άνθρωπος του Θεού: Άρης Σερβετάλης

Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Αντώνης Τσιοτσιόπουλος

Από την ταινία Monday: Sebastian Stan

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Νικητής: Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Έλενα Τοπαλίδου

Από την ταινία Αγία Έμυ: Abigael Loma

Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Σοφία Κόκκαλη

Από την ταινία Monday: Denise Gough

Από την ταινία Patchwork: Αγγελική Παπούλια

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Νικητής: Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Άρης Σερβετάλης

Από την ταινία Αγία Έμυ: Μιχάλης Συριόπουλος

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Γιάννης Βογιατζής

Από την ταινία .dog: Ανδρέας Κωνσταντίνου

Από την ταινία Monday: Γιώργος Πυρπασόπουλος

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Νικητής: Από την ταινία Αγία Έμυ: Hasmine Killip

Από την ταινία Αγία Έμυ: Ειρήνη Ιγγλέση

Από την ταινία Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Στέλα Φυρογένη

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ταμίλλα Κουλίεβα

Από την ταινία 18: Μαρία Σκουλά

Βραβείο Φωτογραφίας

Νικητής: Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Σίμος Σαρκετζής

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Στέλιος Πίσσας

Από την ταινία Αγία Έμυ: Ki Jin Kim

Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Γιώργος Κουτσαλιάρης

Από την ταινία Monday: Χρήστος Καραμάνης

Βραβείο Μοντάζ:

Νικητής: Από την ταινία Σελήνη, 66 Ερωτήσεις: Σμαρώ Παπαευαγγέλου

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Μυρτώ Καρρά

Από την ταινία Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γιαννακόπουλος

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Λάμπης Χαραλαμπίδης, Λυδία Αντόνοβα

Από την ταινία Monday: Ναπολέων Στρατογιαννάκης

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Νικητής: Από την ταινία Μαγνητικά Πεδία: Λευτέρης Βολάνης

Από την ταινία Αγία Έμυ: Oiseaux Tempête (Frédéric D. Oberland, Stéphane Pigneul, Mondkopf, Christine Ott)

Από την ταινία Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γούσιος, Μιχάλης Σιόνας, Θοδωρής Παπαδημητρίου (Prefabricated Quartet)

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ανδρέας Κατσιγιάννης

Από την ταινία Monday: Αλέξης Γράψας

Βραβείο Σκηνογραφίας

Νικητής: Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Ηλίας Λεδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Μιχάλης Σαμιώτης

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Μάχη Αρβανίτη

Από την ταινία Αγία Έμυ: Καλλιόπη Ανδρεάδη

Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Ράνια Γερογιάννη

Από την ταινία Monday: Αλίκη Κούβακα

Βραβείο Ενδυματολογίας

Νικητής: Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Φωτεινή Δήμου

Από την ταινία Αγία Έμυ: Εύα Γουλάκου

Από την ταινία Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις: Άλκηστη Μάμαλη

Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Σοφία Κοτσίκου, Κατερίνα Χαλιώτη, Τάσος Δήμας (Boudoir)

Από την ταινία Monday: Μάρλι Αλειφέρη

Βραβείο Ήχου

Νικητής: Από την ταινία Monday: Λέανδρος Ντούνης, Roland Heap

Από την ταινία Αγέλη Προβάτων: Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

Από την ταινία Αγία Έμυ: Δημήτρης Κανελλόπουλος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης

Από την ταινία Η Βοή του Κόσμου: Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης

Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Νίκος Μπουγιούκος, Άρης Λουζιώτης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφέ

Νικητής: Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Δήμητρα Γιατράκου, Ιουλία Συγρίμη

Από την ταινία Αγία Έμυ: Ιωάννα Λυγίζου, Προκόπης Βλασερός

Από την ταινία Ο Άνθρωπος του Θεού: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Προκόπης Βλασερός, Σωτήρης Πατεράκης, Αλεξάνδρα Μυτά

Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Αλεξάνδρα Μυτά, Κωνσταντίνος Σαββάκης

Από την ταινία Monday: Εύη Ζαφειροπούλου, Στέλλα Σουλελέ

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ

Νικητής: Από την ταινία Σμύρνη μου Αγαπημένη: Αντώνης Κοτζιάς

Από την ταινία Αγία Έμυ: Προκόπης Βλασερός, Cedric Herbet, Benjamin Laborde

Από την ταινία Άνεμος Ελευθερίας: Γιάννης Αγελαδόπουλος

Από την ταινία Καλάβρυτα 1943: Πάνος Ξενάκης

Από την ταινία ORFEAS2021: Φιλ Ιερόπουλος

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

Ξένια Καλογεροπούλου, Ηθοποιός

Αργυρώ Κουρουπού, Μακιγιέζ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.