Συντάκτης: Σταύρος Γανωτής

Ζωντανά και υπό ένα πρίσμα δυναμισμού κι εναλλακτικής φωνής για το μέλλον του ελληνικού σινεμά, δόθηκαν χθες στο Άλσος της Ευελπίδων τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το -πονεμένο- έτος που πέρασε.

Μεγάλος νικητής της βραδιάς ήταν αδιαμφισβήτητα το Digger του πρωτοεμφανιζόμενου Τζώρτζη Γρηγοράκη, που μπαίνει έτσι με μεγαλύτερη αισιοδοξία από σήμερα στη λίστα των πρεμιερών στις θερινές μας αίθουσες. Τα 10 βραβεία Ίρις που κατέκτησε -με το σπαθί του- άφησαν τον περσινό κυρίαρχο του καλοκαιρινού box-office, Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς, να περηφανεύεται μονάχα για τον δεύτερο γυναικείο ρόλο (Βασιλική Καλλιμάνη), και τα οσκαρικά Μήλα δίχως ούτε μία νίκη. Δεύτεροι στην τάξη κερδισμένοι της απονομής ήταν το Pari (πρώτος γυναικείος ρόλος και μοντάζ) και ο Ράφτης (μουσική και κοστούμια) με τις δύο νίκες τους.

Πιο αναλυτικά…

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Νικητής: Για την ταινία Digger: Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Μαρία Χατζάκου, Χρυσάνθη Καρφή Κώη, Gabrielle Dumon, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Michael Weber, Νίκος Κατσαούνης, Ernst Fassbender, Φένια Κοσοβίτσα, Άννα Νικολάου

Για την ταινία Μήλα: Ηρακλής Μαυροειδής, Άγγελος Βενέτης, Mariusz Wlodarski, Άρης Ντάγιος, Νίκος Σμπιλίρης, Χρήστος Νίκου
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Πάνος Παπαχατζής, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Elie Meirovitz, Ingmar Trost, Γιάννης Οικονομίδης
Για την ταινία Pari: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς
Για την ταινία Πρόστιμο: Μαρία Καραγιαννάκη, Φωκίων Μπόγρης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Νικητής: Για την ταινία Οι Άγνωστοι Αθηναίοι: Αγγελική Αντωνίου

Για την ταινία Ο Γιώργος του Κέδρου: Γιάννης Κολόζης, Γιώργος Κολόζης
Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Μπάμπης Μακρίδης, Αμάντα Λιβανού

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

Νικητής: Για την ταινία Sow the Wind: Κωνσταντίνα Σταυριανού

Για την ταινία Η Οδύσσεια του Βάση: Βασίλειος Παπαθεοχάρης
Για την ταινία Sisters Apart: Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Έφη Σκρόμπολα

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Νικητής: Για την ταινία Bella: Θέλγια Πετράκη, Κώστας Ταγκαλάκης

Για την ταινία Στα Βήματα της: Αναστασία Κρατίδη, Θάνος Αναστόπουλος
Για την ταινία Βούτα: Δημήτρης Ζάχος
Για την ταινία Πρώτος Έρωτας: Χάρης Ραφτόγιαννης, Ελένη Κοσσυφίδου
Για την ταινία Το Τέλος του Πόνου (Μια Πρόταση): Ζακλίν Λέντζου, Φένια Κοσοβίτσα

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
* Υποψήφιοι τέσσερις λόγω ισοψηφίας.

Νικητής: Για την ταινία Τεό, ο Γείτονας μου: Χρήστος Καρτέρης

Για την ταινία Μόνος στο Δάσος: Ελευθέριος Φυλακτός, Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου
Για την ταινία Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου: Δημήτρης Καφίδας, Λίνο Καφίδας
Για την ταινία This is Right; Zak Life and After: Γεύη Δημητρακοπούλου

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

Νικητής: Για την ταινία Σεβαράμπες: Τζώρτζης Κόντος, Φαίδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη

Για την ταινία Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης, σουίτα op.071a: Γιώργος Μόλβαλης
Για την ταινία All You Can Eat: Δημήτρης Αρμενάκης

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

Νικητής: Για την ταινία Βιολέττα: Φοίβος Ήμελλος

Για την ταινία Βλέπετε τη Θάλασσα;: Κατερίνα Αντωνοπούλου-Βηδενμάιερ
Για την ταινία Μοσχοκάρυδο: Νεφέλη Καλλίδου
Για την ταινία Όπως θα Συνέβαιναν Μέσα στο Νερό: Ανθή Δαουτάκη
Για την ταινία Phélia: Έλια Καλογιάννη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Νικητής: Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης
Για την ταινία Pari: Σιαμάκ Ετεμάντι

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Νικητής: Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου
Για την ταινία Pari: Σιαμάκ Ετεμάντι

Βραβείο Σεναρίου

Νικητής: Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου, Σταύρος Ράπτης
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης, Χάρης Λαγκούσης, Δημοσθένης Παπαμάρκος

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Νικητής: Για την ταινία Digger: Βαγγέλης Μουρίκης

Για την ταινία Μήλα: Άρης Σερβετάλης
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασίλης Μπισμπίκης

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Νικητής: Για την ταινία Pari: Melika Foroutan

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βίκυ Παπαδοπούλου
Για την ταινία Kala Azar: Πηνελόπη Τσιλίκα

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Νικητής: Για την ταινία Πρόστιμο: Στάθης Σταμουλακάτος

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Τσορτέκης
Για την ταινία Digger: Αργύρης Πανταζάρας

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Νικητής: Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασιλική Καλλιμάνη

Για την ταινία Pari: Σοφία Κόκκαλη
Για την ταινία Digger: Σοφία Κόκκαλη

Βραβείο Φωτογραφίας

Νικητής: Για την ταινία Digger: Γιώργος Καρβέλας

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Δημήτρης Κατσαΐτης
Για την ταινία Pari: Claudio Bolivar

Βραβείο Μοντάζ

Νικητής: Για την ταινία Pari: Πάνος Βουτσαράς

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Χαλκιαδάκης
Για την ταινία Digger: Θοδωρής Αρμάος

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Νικητής: Για την ταινία Ράφτης: Νίκος Κυπουργός

Για την ταινία Μήλα: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Jean-Michel Bernard

Βραβείο Σκηνογραφίας

Νικητής: Για την ταινία Digger: Δάφνη Καλογιάννη

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ιουλία Σταυρίδου
Για την ταινία Ράφτης: Πηνελόπη Βαλτή, Δάφνη Κούτρα

Βραβείο Ενδυματολογίας
*Υποψήφιοι τέσσερις λόγω ισοψηφίας

Νικητής: Για την ταινία Ράφτης: Julie Lebrun

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Χριστίνα Λαρδίκου
Για την ταινία Pari: Μαγιού Τρικεριώτη
Για την ταινία Digger: Βασιλεία Ροζάνα

Βραβείο Ήχου

Νικητής: Για την ταινία Digger: Λέανδρος Ντούνης, Francois Abdelnour, Simon Apostolou

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ντίνος Κίττου, Κώστας Φυλακτίδης
Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Λέανδρος Ντούνης, Στέφανος Ευθυμίου

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφέ

Νικητής: Για την ταινία Digger: Ιωάννα Λυγίζου

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Παμούκης
Για την ταινία Kala Azar: Σίσσυ Πετροπούλου

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Οπτικών Εφέ

Νικητής: Για την ταινία Digger: Ματθαίος Βούλγαρης, Δάφνη Καλογιάννη, Arnaud Chelet

Για την ταινία Η Αναζήτηση της Λώρα Ντουράντ: Γεώργιος Παπαϊωάννου, Νίκος Πίττας, Jorgo Gjikopulli, Θέλξη Ζυγούρη, Λούης Πατσιάς, Μαρλέν Λοϊζίδου, Γιώργος Φυλαχτός
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Αντώνης Κοτζιάς

  • Παρακολουθήστε ολόκληρη την απονομή από το youtube κανάλι του Ιδρύματος Ονάση

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.