Μπορεί η τελετή να γίνει online, αυτό όμως δεν στερεί πολλά από τη λάμψη του κυριότερου κινηματογραφικού βραβείου της Γηραιάς Ηπείρου, που προσφέρει ετησίως η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου.

Τρεις είναι οι ταινίες που φέρουν τις περισσότερες υποψηφιότητες, κι από αυτές μόνο το Corpus Christi έχουμε ήδη δει στη χώρα μας. Οι άλλες δύο, Μάρτιν Ίντεν και Άσπρο Πάτο (Another Round), βρίσκονται στο πρόγραμμα των προσεχώς κυκλοφοριών, κι ελπίζουμε να μην αργήσουν για τους λόγους που φυσικά όλοι γνωρίζουμε. Ξεχώρισαν και το Βαμμένο Πουλί, Μπερλίν Αλεξάντερπλατς (προβάλλεται αυτές τις μέρες στην πλατφόρμα του φεστιβάλ Θεσσαλονίκης) και η Νύμφη του Νερού, που συμπληρώνουν την κατηγορία της καλύτερης ταινίας. Η χώρα μας δεν είναι τελείως απούσα, μια και ο Κώστας Γαβράς είναι ανάμεσα στους υποψήφιους για το σενάριο, με το Ενήλικοι στην Αίθουσα.

Σημειώνοντας ότι την τελευτή θα την παρακολουθήσουμε στις 12 Δεκεμβρίου από το Βερολίνο (αντί του Ρέικιαβικ που είχε επιλεχθεί υπό άλλες συνθήκες), πάμε στην πλήρη λίστα των υποψηφιοτήτων, γραπτώς και οπτικώς…

Καλύτερη Ταινία

Άσπρο Πάτο / Druk (Δανία)

Μπερλίν Αλεξάντερπλατς / Berlin Alexanderplatz (Γερμανία)

Corpus Christi (Πολωνία)

Μάρτιν Ίντεν / Martin Eden (Ιταλία)

Το Βαμμένο Πουλί / Nabarvene Ptace (Τσεχία)

Η Νύμφη του Νερού / Undine (Γερμανία)

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Thomas Vinterberg – Άσπρο Πάτο

Agnieszka Holland – Charlatan

Jan Komasa – Corpus Christi

Maria Sodahl – Hap (Hope)

Pietro Marcello – Μάρτιν Ίντεν

Francois Ozon – Ete 85 (Summer of 85)

Καλύτερη Αντρική Ερμηνεία

Mads Mikkelsen – Άσπρο Πάτο

Bartosz Bielenia – Corpus Christi

Viggo Mortensen – Falling 

Goran Bogdan – Otac (Father)

Elio Germano – Volevo Nascondermi (Hidden Away)

Luca Marinelli – Μάρτιν Ίντεν

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία

Ane Dahl Torp – Charter

Natasha Berezhnaya – DAU. Natasha

Andrea Braein Hovig – Hap (Hope)

Marta Nieto – Εξαφανισμένος

Nina Hoss – Schwesterlein (My Little Sister)

Paula Beer – Η Νύμφη του Νερού

Καλύτερο Σενάριο

Κώστας Γαβράς – Ενήλικοι στην Αίθουσα

Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm – Άσπρο Πάτο

Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo – Παραμύθια με Άσχημο Τέλος

Martin Behnke, Burhan Qurbani – Μπερλίν Αλεξάντερπλατς

Mateusz Pacewicz – Corpus Christi

Maurizio Braucci, Pietro Marcello – Μάρτιν Ίντεν

Καλύτερη Κωμωδία

Ventajas de Viajar en Tren / Advantages of Travelling by Train (Ισπανία)

Un Triomphe / The Big Hit (Γαλλία)

Terasleidit / Ladies of Steel (Φινλανδία)

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

Acasa, My Home (Ρουμανία)

The Cave (Δανία/Συρία)

Colectiv / Collective (Ρουμανία)

Gunda (Νορβηγία)

Petite Fille / Little Girl (Γαλλία)

Saudi Runaway (Ελβετία)

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων

Calamity, une Enfance de Martha Jane Cannary / Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary (Γαλλία)

Γιοσέπ / Josep (Γαλλία)

Κλάους: Το Μυστικό των Χριστουγέννων / Klaus (Ισπανία)

Nos ili Zagovor Netakikh / The Nose or the Conspiracy of Mavericks (Ρωσία)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.