58 Ταινίες από 15 χώρες θα διαγωνιστούν για τα θεσπισμένα βραβεία του 11ουΔιεθνούς Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 11ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΓΩΝ

10 – 16 Μαΐου 2022

Tuesday | Τρίτη 10/5

16.45   Opening | Έναρξη

17.15   The Enigma of Keros | Το αίνιγμα της Κέρου
(Greece | Ελλάδα, 2020, 87’)

19.00   NΕANDERTAL: The mystery of the Bruniquel Cave | ΝΕΑΝΤΕΡΤΑΛ: Το μυστήριο του σπηλαίου Μπρουνικέλ (France | Γαλλία, 2019, 52’)

20.00   Francisco Albo. Greek Seamen in the First Voyage Around the World |
Φρανθίσκο Άλμπο: Έλληνες ναυτικοί στον Πρώτο Περίπλου του Κόσμου
(Spain, Greece | Ισπανία, Ελλάδα, 2021, 38’)

21.00   Music Event | Μουσική εκδήλωση

Wednesday | Tετάρτη 11/5

16.30   The inner mountain | Το εσωτερικό βουνό
(Italy | Ιταλία, 2020, 40’)

17.10   Alone among the rocks | Μόνος ανάμεσα στους βράχους
(Iran | Ιράν, 2020, 21’)

17.30   Bloody skin | Ματωμένο δέρμα
(Iran | Ιράν, 2021, 18’)

18.00   Olkas II | Ολκάς 2
(Greece | Ελλάδα, 2015, 59’)

19.10   The plunder of our memory | Η λεηλασία της μνήμης μας
(Cyprus | Κύπρος, 2021, 10’)

19.20   Pentadaktylos… so close yet so far | Πενταδάκτυλος… Tόσο κοντά μα τόσο μακριά
(Cyprus | Κύπρος, 2017, 70’)

20.45   Theophilos Gallery: Conservation to the core | Αίθουσα Θεόφιλου: Ολική επαναφορά (Greece | Ελλάδα, 2021, 22’)

21.10   Homo Sapiens: New Origins | Ηοmo Sapiens: Νέοι Ορίζοντες
(France | Γαλλία, 2020, 90’)

Τhursday | Πέμπτη 12/5

16.30   Slate | Σχιστόλιθος
(Myanmar | Μιανμάρ, 2016, 17’)

16.50   Mother Rain | Μάνα-Βροχή
(Peru | Περού, 2020, 18’)

17.15   Narbo Martius, Rome’s daughter | Narbo Martius, η κόρη της Ρώμης
(France | Γαλλία, 2020, 52’)

18.15   Munich’s most beautiful museum- History and restoration of the Glyptothek |
Το ωραιότερο μουσείο του Μονάχου – Η ιστορία και η ανακαίνιση της Γλυπτοθήκης (Germany | Γερμανία, 2021, 77’)

19.40   The last of the nomads | Οι τελευταίοι των νομάδων
(Greece| Ελλάδα, 2020, 18’)

20.00   Fresh milk | Φρέσκο γάλα (Turkey | Τουρκία, 2020, 3’)

20.10   Ore Remembrance | Μετάλλου Μνήμη
(Greece | Ελλάδα, 2020, 54’)

21.15   KΕ•ΗΑ•’JAS  – Man of the Land | KΕ•ΗΑ•’JAS  – O άνθρωπος της γης
(Greece | Ελλάδα, 2021, 62’)

Friday | Παρασκευή 13/5

16.30   The Eternal Springtime | H Αιώνια Άνοιξη
(Spain | Ισπανία, 2021, 26’)

17.00   Tribe Mark | Το σημάδι της φυλής
(Senegal | Σενεγάλη, 2019, 8’)

17.10   Mixi   (India | Ινδία, 2020, 7’)

17.20   The dome of the sky | Ο θόλος του ουρανού
(Ιran | Ιράν, 2020, 8’)

17.30   The Radkan Tower | O Πύργος Ραντακάν
(Iran | Ιράν, 2019, 30’)

18.10   Return | Επιστροφή  (Turkey | Τουρκία, 2019, 18’)

18.30   Stateless | Χωρίς πατρίδα  (Turkey | Τουρκία, 2021, 14’)

18.45   Antintalo | Αντίνταλο   (Greece | Ελλάδα, 2021, 4’)

18.50   Hellenic Places: Hermoupolis | Τόποι του Ελληνισμού: Ερμούπολη
(Greece | Ελλάδα, 2021, 17’)

19.20    Thus speaks Tarām-Kūbi. Assyrian Correspondance | Έτσι μιλάει η Tarām-Kūbi.
H αλληλογραφία των Ασσυρίων (France | Γαλλία, 2020, 46’)

20.15     Marat, Robespierre, sick men of the revolution | Μαρά και Ροβεσπιέρος: οι ασθενείς της επανάστασης (France | Γαλλία, 2021, 53’)

21.15    1001 faces of Palmyra | Τα ξεχασμένα πρόσωπα της Παλμύρας
(France | Γαλλία, 2020, 90’)

Saturday | Σάββατο 14/5

morning | πρωί

10.00   Recognition | Παραδοχή
(United Arab Emirates | Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, 2020, 20’)

10.20   Water is life | Το νερό είναι ζωή (Turkey | Τουρκία, 2020, 5’)

11.25   Miss Ronaldo  | Δεσποινίς Ρονάλντο (Iran | Ιράν, 2020, 4’)

10.40   Kythnos Ancestral Memories. Traditional practices throughout history | Κύθνος, Μνήμες Προγόνων. Παραδοσιακές πρακτικές στο διάβα του χρόνου
(Greece | Ελλάδα, 2019, 56’)

11.40   Beloved | Πολυαγαπημένη (Iran | Iράν, 2019, 54’)

12.45   The moving statues of Alexandria | Τα αγάλματα της Αλεξάνδρειας συνεχώς ταξιδεύουν (France | Γαλλία, 2016, 35’)

13.30   Origins (Greece | Eλλάδα, 2018, 11’)

13.40   Abandoned Country: The case of Fikardou | Εγκαταλελειμμένη Ύπαιθρος: H περίπτωση του Φικάρδου (Cyprus | Κύπρος, 2021, 10’)

13.50   On the traces of weaving | Στα χνάρια της ύφανσης (Greece | Ελλάδα, 2020, 4’)

14.00   Roots | Ρίζες (Greece | Ελλάδα, 2018, 27’)

14.30   Tz’üntz’ü (Mexico | Μεξικό, 2020, 33’)

afternoon | απόγευμα

17.00   Iphigenia: Book of Change | Ιφιγένεια: το βιβλίο της αλλαγής (USA | ΗΠΑ, 2017, 50’)

Presentation | Παρουσίαση

18.00   NOUS: Peristera’s ancient shipwreck
Speaker: Vassilis Mentoyiannis |

«Έχοντας το NOUS μας στο κλασικό ναυάγιο της Περιστέρας»
Ομιλητής: Βασίλης Μεντόγιαννης

18.30   The Lions of Lissa | Τα λιοντάρια της Λίσσα (Italy | Ιταλία, 2019, 76’)

19.55   The mysteries of Cosquer cave | Σπήλαιο Κοσκέρ: ένα αριστούργημα με διορία χρόνου (France | Γαλλία, 2022, 55’)

21.00   PORTOLAGO – Ghosts in the Aegean | PORTOLAGO – Φαντάσματα στο Αιγαίο (Greece | Ελλάδα, 2017, 60’)

22.10   Lost in the woods | Μόνος στο δάσος
(Greece | Ελλάδα, 2020, 50’)

Sunday | Κυριακή 15/5

morning | πρωί

10.00   Ladies and Princes of Prehistory | Κυρίες και Πρίγκιπες της Προϊστορίας
(France | Γαλλία, 2021, 52’)

11.00   The retrieval of the lost | H ανάκτηση του χαμένου (Greece | Eλλάδα, 2021, 33’)

11.40   The Storyless Land | Τόπος χωρίς ιστορία (Iran | Ιράν, 2021, 35’)

12.20   The dream of eternal life | Το όνειρο της αιώνιας ζωής (Spain | Ισπανία, 2020, 53’)

13.30    The trace of time | Το ίχνος του χρόνου (Greece | Ελλάδα, 2020, 97’)

afternoon | απόγευμα

17.00   The dune people | Oι άνθρωποι των αμμόλοφων (France | Γαλλία, 2018, 57’)

18.10   The Islamic Baydha Project | To πρόγραμμα Ισλαμική Μπέιντα
(Italy | Ιταλία, 2021, 21’)

18.40   The Lord of Snow | Ο άρχοντας του χιονιού (Italy | Ιταλία, 2016, 52’)

19.45   Persepolis – Chicago | Περσέπολις – Σικάγο (Iran | Ιράν, 2020, 40’)

20.30   The impossible narration: Memory and photography of the Kalavryta Slaughter |
Η αδύνατη αφήγηση. Μνήμη και φωτογραφία της σφαγής των Καλαβρύτων  (Greece | Ελλάδα, 2021, 25’)

21.00   Songs to the dead children in Auschwitz | Τραγούδια για τα νεκρά παιδιά του Άουσβιτς (Spain | Ισπανία, 2021, 13’)

Special Screening | Ειδική προβολή

Tribute to COSTA GAVRAS |Αφιέρωμα στον ΚΩΣΤΑ ΓΑΒΡΑ

21.30   ΑΜΕΝ. | ΑΜΗΝ.
(France – Germany – Romania | Γαλλία – Γερμανία – Ρουμανία, 2002, 132’)

Monday | Δευτέρα 16/5

OLYMPIA, Municipal Music Theatre “Maria Callas” | ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας»

19.30   11th AGON Festival International Jury Awards Ceremony | 11η Τελετή Απονομής Βραβείων Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής Φεστιβάλ ΑΓΩΝ

Music Event: Maria Farantouri in the Constellation of Andromeda sings Mikis Theodorakis | Μουσική εκδήλωση: Η Μαρία Φαραντούρη στον Αστερισμό της Ανδρομέδας ερμηνεύει Μίκη Θεοδωράκη

INFO: Διεθνές Φεστιβάλ ΑΓΩΝ | 10 – 15 Μαΐου 2022

Ταινιοθήκη της Ελλάδος – Κιν/φος ΛΑΪΣ,

Μ. Αλεξάνδρου 136 | Τ. 210 3609695

Ώρες προβολών

10 – 11 – 12 – 13/5 ώρα 16:30

14 – 15 /5 ώρα 10:00

Τιμές εισιτηρίων : Ημερήσιο (DAY PASS) Κανονικό 7 € | Ημερήσιο (DAY PASS) Ειδικό μειωμένο : 5€ (Φοιτητικό, ανέργων, 65+)

Προπώληση εισιτηρίων : https://www.ticketservices.gr/event/agon-festival/

Περισσότερες πληροφορίεςwww.agonfestival.com

τηλ. 210 3312990

email: info@agonfestival.com

Τελετή Απονομής Βραβείων Διεθνούς Κριτικής Επιτροπής |16/5 ώρα 19:30

ΟΛΥΜΠΙΑ Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας»,

Ακαδημίας 59

Διαβάστε και… Όλα έτοιμα για το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαιολογικής Ταινίας ΑΓΩΝ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ...

Μοιραστειτε ενα σχολιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.